ⓘ За свободна професия осигуровките и разходите се изчисляват въз основа на очакваните приходи.
Ако извършваш услуги в България, регистрация по ЗДДС се прави при достигането на оборот от 100 000 лева за последните 12 месеца. При достигане на тази сума е необходимо да се направи регистрация в рамките на седем дни от датата, в която е достигнат оборота.
Ако извършваш или получаваш услуги от други страни също е необходимо да се направи регистрация по чл.97а от ЗДДС.
Възможно е и да се направи доброволна регистрация по ЗДДС при желание на клиента.
За повече информация, свържи се с нас или посети сайта на Националната Агенция по Приходите.
Сумите за осигуровки са процент от осигурителния доход, а именно:
ДОО – 18,30% или 23.30% за родените преди 01.01.1960
ДЗПО – 5%
Здравни – 8%
При осигуряване върху минималната сума от 933 лв. се дължат следните осигуровки:
ДОО: 170,74 лв.
ДЗПО: 46,65 лв.
Здравни: 74,64 лв.
При осигуряване върху максималната сума от 3750 лв. се дължат следните осигуровки:
ДОО: 738,75 лв.
ДЗПО: 187,50 лв.
Здравни: 300 лв.
Имай предвид че е добре сумата върху която се осигуряваш да бъде близка до очаквания приход за годината, тъй като при попълване на годишна данъчна декларация тези суми следва да се изравнят. Моля, свържи се с нас за повече информация.
Свободните професии плащат 10% данък върху чистия си доход, който се изчислява като брутния доход минус нормативно признатите разходи (или реално доказаните разходи, ако лицето избере този вариант).
Едноличните търговци (ЕТ) плащат 15% данък върху годишния си облагаем доход, който включва всички приходи минус допустимите разходи.
Дружествата с ограничена отговорност (ЕООД/ООД) са задължени да плащат 10% корпоративен данък върху печалбата си, която се изчислява като приходите минус разходите за дейността. При разпределение на печалбата към собствениците се налага допълнителен 5% данък върху дивидентите.
Да, ако сте регистриран като самоосигуряващо се лице, дори при липса на доходи, трябва да внасяте минималните осигурителни вноски. За фирмите, ако управителят е на договор за управление, осигуровки се дължат независимо от дейността.
Фирмите могат да признават всички разходи, необходими за функционирането на бизнеса, като заплати, наеми, материали и услуги. За свободните професии се признават разходи, които са фиксирани като процент, който варира от 25%-40%.
Самоосигуряващите се лица плащат осигуровки върху минималния осигурителен доход или реалните си доходи. Управителите на фирми се осигуряват на база договор за управление и контрол и също плащат осигуровки, базирани на минималния доход.
Неплащането на осигуровки или данъци може да доведе до глоби, лихви за забавено плащане, както и блокиране на банкови сметки. Възможно е също и съдебно преследване при по-сериозни нарушения.
© 2024 - Smetalnik.com | Всички права запазени. | Powered by Shtrack